Domy drewniane z bali prostokątnych

Wybór odpowiedniej technologii budowy domu drewnianego to jedna z najważniejszych decyzji, która będzie stanowić o wyglądzie i charakterze domu.

W przypadku domów z bali ściany wewnętrzne i zewnętrzne można pozostawić w naturalnej postaci, jak również zastosować inne rodzaje ich wykończenia np. pokrywając niektóre ściany płytami gipsowymi, cegłą, czy kamieniem.

W zależności od projektu i sposobu wykończenia można stworzyć tradycyjny drewniany dom w wiejskim stylu, albo wręcz przeciwnie - dom łączący tradycyjną technologię z nowoczesną architekturą i kolorystyką, drewno ze szkłem, metalem, czy kamieniem.
Materiałem, z którego produkujemy domy z bali prostokątnych jest suszona tarcica świerkowa.

Bale tworzące ściany  zewnętrzne i wewnętrzne łączone są według tradycji  ciesielskiej metodą wieńcową - węgłową na tzw. obłap z ostatkami.

Wzdłuż bale prostokątne  są połączone przez pojedyncze połączenie pióro - wpust (dla grubości 28 i 34 cm) lub podwójne (dla grubości: 45, 72 i 92mm).

Potrójne pióro-wpust stosowane jest w balach przy grubościach: 125, 150 i 220mm.
 


Produkujemy domy z bali  prostokątnych o grubościach:
28, 34, 45, 72, 92, 125, 150 i 220 mm

W przypadku budowy domów z bali prostokątnych o bardzo dużych przekrojach (np. 22cm) ściany działowe wykonuje się zazwyczaj z cieńszego bala o grubości 92 lub 120mm.

Stosujemy uszczelki izolujące układane między balami. Dodatkowo stosujemy tzw. dyble drewniane, aby zapewnić sztywność i równomierną pracę bali. Ściany są dodatkowo izolowane termicznie warstwą izolacji o grubości od 100 do 200mm.

Połączenie szczelnych bali z grubą warstwą izolacji termicznej sprawia, że ściany te są wyjątkowo ciepłe, a zjawisko kondensacji wody w tej ścianie praktycznie nie występuje.

Biorąc pod uwagę dodatkowo fakt, że w domach z bali nie ma tzw. mostków termicznych domy te są bardzo ciepłe.

Stosunkowo cienkie bale (np 72, 92 mm), z których można budować domy mieszkalne całoroczne sprawiają, że domy te nie należą do drogich.


Przykład konstrukcji ściany budynku z bala prostokątnegoLegenda:

1. Bale ścienne
2. Panel Dachowy
3. Papa, Dachówka bitumiczna
4. Belki stropowe
5. Deska wiatrowa
6. Okno
7. Płyta fundamentowa
8. Izolacja przeciwwilgociowa
9. Legary podłogowe
10. Deski podłogowe
11. Legary ruchome ścienne
12. Termoizolacja
13.Wykończenie wewnętrzne:
płyta gipsowa lub
panel drewniany
14. Kotwa-Łącznik budowlany
15. Termoizolacja podłogi
16. Drzwi wewnętrzne
17. Krokwie dachowe
18.Folia paroprzepuszczalna lub deskowanie dachu
19. Łaty dachowe
20. Dachówka
21. Termoizolacja dachu

domy z bali